Skip to main content

3. oktoobril külastas Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tegevusteraapia õppetooli III kursus Tallinna Puuetega Inimeste Koda (TPIK).

3. oktoobril külastas Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tegevusteraapia õppetooli III kursus Tallinna Puuetega Inimeste Koda (TPIK). Külastuse esimeses pooles tutvusime Puuetega Inimeste Koja ning seal tegutsevate organisatsioonidega, teises pooles vaatasime näitust „Pühad Koletised”.

TPIK eesmärgiks on esindada ja kaitsta puuetega inimeste huve Tallinna piirkonnas. Peamised tegevusvaldkonnad on invapoliitika kujundamine, liikmesorganisatsioonide toetamine, informatsiooni edastamine ja nõustamine esmatasandil, Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskuse haldamine ning puuetega inimestele suunatud erinevate projektide ja teenuste läbiviimine ja pakkumine.
TPIK on katusorganisatsiooniks 22-le puuetega inimeste ühingule Tallinnas (Tallinna Liikumispuuetega Inimeste Ühing, Tallinna Invaspordiühing, Põhja-Eesti Pimedate Ühing, Tallinna Suhkruhaigete Selts, Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskus jne).
TPIK asub Endla 59 ning on kergesti leitav ja ligipääsetav ka erivajadustega inimestele. Maja kujundamisel on arvestatud peamist klientuuri, kellele korraldatakse erinevaid huvitegevusi (aktiviseerimiskursus puuetega inimestele, hispaania keele vestlusgrupp, eneseabigrupid puuetega laste hooldajatele ja vanematele, bailatino jpt). 

TPIK pakub võimalust korraldada puuetega inimeste kunstinäitusi. Näitus „Pühad Koletised” tutvustab nähtusi, mis söövad näitusel osalenud kunstnike ressursse. Toimetulekut kahjustavate koletistena kerkivad esile puudega inimeste kogetav bürokraatia, loote sõeluuringud, kõne- ja kirjutamisraskused, abivahendid, mis ei ole veel kasutaja keha külge kasvanud, riiklikud seadused ja regulatsioonid, mis ei lase meid ühel või teisel põhjusel toimida inimesest lähtuvalt, ja kaasasündinud südamerike. Avatud kriitika ja piikide heitmise kõrval õilmitseb võitlusse kannustav huumor.

Näitus oli omapärane ja mõtlemapanev, kuid järgnmisel aastal loodame seda näha rõõmsamates toonides.

Näitus on sündinud töötoas, kus uuriti, kuidas võiks tootearendusele tüüpilist küsimuseasetust ära kasutada seisukohta võtva kunsti tegemisel. Töötuba juhtis tekstiilikunstnik ja puudeteemade aktivist Jenni-Juulia Wallinheimo.

 

   

Täname õppejõud Õilme Siimerit ja TPIK tegevjuht Tauno Asujat toreda ringkäigu ning meeldiva vastuvõtu eest! 

 Lisainfot organisatsiooni kohta saab aadressilt:
www.tallinnakoda.ee