Skip to main content

Traumakäsitluse ühendkursus ATCN õdedele ja ATLS arstidele

6-8.12.2017 toimub Eestis esmakordselt rahvusvaheline traumaravi kursus õdedele (ATCN – Advanced Trauma Care for Nurses), mis on Eesti meditsiinisüsteemis märgilise tähendusega. ATCN esimene kursus toimub arstidele suunatud ATLS (Advanced Trauma Life Support for Doctors®) kursusega koostöös. 

ATCN programm on rahvusvaheliselt kasutusel olnud juba üle 15 aasta. Kursus õpetab õdesid käsitlema traumapatsienti võimalikult efektiivselt ABCDE põhimõttel, mille eesmärgiks on eluohtlike seisundite kiire avastamine ja nende kohesel lahendamisel. Antud ühendkursus arendab ka meeskondlikku tegevust õdede ja arstide vahel traumahaigete ravis.

ATCN on Traumaõdede Assotsiatsiooni (STN) kursus ning assotsiatsioon otsustab, millistele organisatsioonidele kursuse litsents erinevates riikidest antakse. Eestis on valitud selleks organisatsiooniks Tallinna Tervishoiu Kõrgkool.

"ATCN kursus õdedele viib õdede ja arstide tegevusprintsiibid vigastatud haigete esmaskäsitluses ühele tasapinnale ja muudab kriitiliste vigastatute ravi optimaalseks meeskonnatööks," sõnas Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud-õpetaja ning ATCN kursuse instruktor Mikk Tarraste.

ATLS® täiendkoolitusprogramm arstidele on välja töötatud Ameerika Kirurgide Liidu Traumakomitee poolt ning mõeldud arstidele, kes tegelevad traumahaigete raviga. ATLS® koolitused on tänaseks käivitunud rohkem kui 60 riigis ja Eestis on tänaseks koolituse saanud 160 arsti.

Esimene ATLS kursus Eestis viidi läbi 2015. aastal, sellest ajast on Eesti suuremates haiglates loodud traumameeskonnad, mille olulisteks liikmeteks on ka õed, kes tänu ATCN kursustele muudavad traumameeskonnad veel paremini toimivateks.

"ATLS® kursus arstidele on ülemaailmne kuldne standard vigastatud haigete ravis mis annab vajaliku teooria ja praktika arstidele ning langetab traumahaigete suremust. Uus ühendkursus õdedega tõstab vigastatute ravitegevuse uuele tasemele Eestis," ütleb Eesti ATLSi juht Prof. Peep Talving. 

 Koolitus toimub Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis aadressil Kännu 67, selle vedajaks on kõrgkooli õenduse õppetool ning koolitusel osaleb 16 õde ja 16 arsti.