Skip to main content

Persoonilugu - Lilian Ruuben

Rahvusvahelise farmaatsia päeva puhul vastab kõrgkooli persooniloo küsimustele meditsiinitehnilise hariduse keskuse juhtataja ja farmatseudi õppekava juht Lilian Ruuben.

Lilian Ruuben
Meditsiinitehnilise hariduse keskuse juhataja, õppejõud-lektor, farmatseudi õppekava juht 
Töötab Tallinna Tervishoiu kõrgkoolis alates 18. august 2004

1. Kuidas leidsid tee farmatseudi erialani?
Farmatseudiks õppima asumise otsus oli puhtjuhuslik. Kooliajal olid mul lemmikaineteks keemia ja bioloogia (nii botaanika, zooloogia kui ka anatoomia) ning seetõttu oli raske valida mitme võimaluse vahel, lisaks tegi otsustamise veelgi raskemaks ka võimalus õppida edasi hoopis midagi muusika vallast. Otsus hoopis farmaatsiat õppida tuli üsna spontaanselt pärast ajalehekuulutuse lugemist. Kaalukeeleks sai asjaolu, et farmaatsia pakkus võimalust õppida nii keemiat, botaanikat kui ka anatoomiat. Abiks oli kindlasti ka lapsepõlvest meelde jäänud "apteegiaura"- see salapärane ja omapäraselt lõhnav apteek koos puidust ja klaasist lettide ning pöörikutega, põnevate arvelaudade ja millegipärast minu jaoks äärmiselt võluva retseptide kogumise alusega. Loomulikult kuulus sinna juurde veel ka hematogeeni, glükoositropside, C-vitamiini dražeede ja piparmünditablettide ostmine ja kommiasendajatena kasutamine.

Seega tõingi dokumendid vastuvõtu viimasel päeval toonasesse Tallinna Meditsiinikooli, mille ma ka farmatseudina lõpetasin. Hiljem omandasin farmaatsiamagistri kraadi läbi Tartu Ülikooli proviisoriõppe.

2. Mis Sulle farmatseudi töö juures enim meeldib?
Kuigi ma praegu tegevapteekrina ei tööta, meeldis see töö mulle väga. Meeldis nii ravimite valmistamise kui ka nõustamise pool. Apteekri töö on erialaselt arendav ja pidevalt uusi võimalusi pakkuv nii erinevate klientide/patsientide nõustamise osas kui ka erialaste teadmiste täiendamise ja uute tehnoloogiliste võimaluste osas. Ja mis seal salata, eks mulle meeldib veidi ka selle tööga kaasnev mõningane rutiin ja ka heas mõttes pedantsus.

3. Kuidas tähistatakse farmaatsia päeva?
Rahvusvahelise farmaatsia päeva tähistamise traditsioon ei ole veel väga pikk ning selle tõttu ei ole välja kujunenud. Eri riikides tähistatakse seda päeva küll erinevalt, kuid läbiv joon on erialaorganisatsioonide poolt apteekrite töö tutvustamine ja ravimite ning tervisealaste probleemide üle diskuteerimine.

4. Millega tegeled vabal ajal?
Vaba aega veedan sageli pere ja sõprade seltsis, lisaks loen, teen väikest viisi näputööd, küpsetan ja tegelen potipõllundudega. Ehk siis tegelen üsna tavaliste asjadega. Ka meeldib mulle katsetada erinevate orhideede kasvatamisega ning jõudumööda ka iluaiandusega, antud hetkel kasvab mul peenardes ligikaudu 250 erinevat taimeliiki ja sorti. Kodus elab mul ka kaks kassi, kelle toimetusi ja koerustükke on päris lõbus jälgida.

5. Mis on elus kõige tähtsam?
Kõige tähtsamaks pean ma häid, toetavaid ja positiivseid suhteid nii oma lähedaste, sõprade kui ka  töökaaslastega. Lahendamatuid probleeme ja olukordi ei ole sellises keskkonnas olemas, alati leiame mingi lahenduse. Veel on minu jaoks oluline elada nii töömaailmas kui ka väljaspool selliselt, et minu tööd ja toimetused pakuksid mulle ka rõõmu, mitte ei oleks pelgalt ainult kohustused, et nii koju kui ka tööle minnes oleks tunne hea ja hing rahul.