Kogemusintervjuu õppuriga: Aire Talvistu, ämmaemand
27.04.2022
Aire emotsioon pärast esimese sünnituse vastuvõtmist Rakvere haiglas praktikal, november 2021
Kui kaua sa oled ämmaemanda õppekaval õppinud ja kui kaua õpingud kestavad?
Õpin ämmaemanda õppekaval teist aastat ja õpingud kestavad kokku 4,5 aastat.
Kuidas õppetöö toimub ja milline on tunniplaan?
Hetkel toimub enamus õppetööst veebis, Zoomi vahendusel, kuid praktikumid ja mõned eksamid toimuvad ikka koolis. Sellest on veidi kahju, kuna kursusekaaslastega saab kohtuda enamasti vaid Zoomis ning ära jääb palju vestlusi ja arutelusid, mis koolis oleks loomulikumad kui veebikeskkonnas. Samuti on minu jaoks kodus veebitundides raskem keskenduda ja mõte kipub uitama minema. Eks kindlasti oleneb ka inimesest, kellele sobib koolis käimine ja kellele just veebiõpe.
Miks valisid sina just ämmaemanda eriala?
Minu ämmaemanda erialavalikuga läks aega - olen eelnevalt lõpetanud turismikorraldaja eriala ja töötanud sellel alal. Olen ka töötanud ostujuhina jaekaubanduses ning poliitika valdkonnas. Soov ämmaemandaks õppida tuli mul pärast kolmanda lapse sündi, kuigi olin sellele ka varem mõelnud ja see valdkond on mulle alati huvi pakkunud. Mulle väga meeldivad inimesed, nendega suhelda, neid aidata ning tervishoiuvaldkond on mu südames alati olnud. Teadmine, et minust saab ühel päeval ämmaemand on minu sees olnud juba ammu ning nüüd avanes võimalus asuda õppima.
Millised isikuomadused võiksid olla inimesel, kes tahab ämmaemandaks saada?
Arvan, et ämmaemandaks peaks õppima see inimene, kellel on kindel veendumus ja südamesoov see eriala omandada. Isikuomadustest tulevad kasuks kindlasti keskmisest suurem empaatiavõime, südamlikkus, hoolivus, positiivsus – ämmaemand peab armastama inimesi. Samas peab julgema teha otsuseid ja olema järjekindel oma tegemistes ja teadmiste arendamises.
Ämmaemanda amet on väga vastutusrikas – vastutad naiste ja beebide tervise ja heaolu eest. Kas sinul ei tekkinud hirmu selle ees? Kindlasti on inimesi, keda selline vastutus hirmutab – kuidas seda hirmu maandada?
Jah, olen nõus - ämmaemand on väga vastutusrikas amet! See-eest minul ei tekkinud hirmu vastutuse ees - võib-olla tuli kasuks, et ma olen juba natuke elukogenum ning mul on eelnevad kogemused inimestega suhtlemisel ja tööalase vastutusega. Samuti on mul kolm tütart, kelle eest vastutan - see on loomulik osa elust. Mul on pigem selline heatunne või õigemini aukartus ämmaemanda ameti osas, sest see on nii võimas ja ürgne elukutse. Kunagi kutsuti ämmaemandaid isegi teadja naisteks ja väega naisteks.
Kellel aga hirm vastutuse ees, siis ma olen kindel, et õpingute-praktikate käigus saadud kogemustega see hirm taandub. Alati on ka kursusekaaslased toeks. Nendega on kõige parem jagada oma hirme ja muresid, mis õpingute käigus võivad tekkida. Koos on ikka kindlam!
Kuidas näeb välja kandideerimine ämmaemanda õppekavale? Kuidas soovitad selleks valmistuda?
Ämmaemanda õppekavale kandideerides on vaja teha üldine test eesti keeles. Olulisem osa on aga vestlusel. Selleks soovitan küll enne läbi mõelda, mida plaanid rääkida - miks soovid just ämmaemandaks õppida, millised on sinu isikuomadused ja tugevused, mis ämmaemandaks õppimist toetaksid jne. Peamine on olla aus ja enesekindel oma vastustes ja valikus.
Ämmaemanda õppekava tund simulatsioonikeskuses.
Kas sa töötad ka õpingute kõrvalt? Kas on võimalik õppida ja töötada samaaegselt?
Mina hetkel ei tööta, kuid olen mõelnud võib-olla varsti asuda poole koormusega tööle näiteks abiõena. Pea pooled minu kursusekaaslastest töötavad osalise koormusega. Õpingute kõrvalt töötamine on päris suur väljakutse, kuna õppematerjale, mida läbi töötada on palju ja loengud, milles osaleda väga vajalikud. Kindlasti ei ole see võimatu.
Mis on ämmaemandaks õppimise juures kõige toredam?
Kõige toredam on see, kui saad õppida just seda eriala, mis sulle väga huvi pakub ning saad iga päev palju uusi ja huvitavaid teadmisi. Minu südames tekitab ämmaemandaks õppimine selle hea ja uhke tunde.
Mis on ämmaemandaks õppimise juures olnud kõige raskem? Kuidas sellest üle olla?
Ikka on vahel raske, eriti just eksamite perioodil, kui koormus on väga suur ning lisaks on mul veel pere, kes nõuab oma tähelepanu - see teeb mõnikord õppimise raskeks. Oluline on oskuslik ajaplaneerimine ja suuta leida aega ka puhkamiseks, muidu on läbipõlemine lihtne tulema. Väga suureks toeks on raskel ajal kursusekaaslased - meil on väga tore ja ühtehoidev kursus. Jagame üksteisega oma muresid ja rõõme ning alati toetame üksteist.
Kuidas õpingud lõppevad - kas eksamiga või lõputööga?
Võimalus on valida, kas lõpueksam või siis lõputöö.
Kus saab ämmaemanda haridusega töötada ja kas ämmaemandatel tööd jagub?
Ämmaemanda haridusega on võimalusi rohkelt tervishoiusüsteemis tööd leida. See valdkond on väga lai ja ämmaemanda haridusega on võimalik töötada sünnitusmajas, naiste nõuandlas, imetamisnõustajana, perearstikeskustes. Kuna me saame ka õe diplomi, siis on võimalus asuda tööle õena näiteks haiglates, perearstikeskustes, hooldekodudes. Seega tööd jagub!
Mida soovitaksid neile, kes mõtlevad ämmaemanda õppekavale õppima asumisest, kuid kõhklevad veel?
Ma soovitan olla endaga aus ja kuulata oma südamesoovi – kui see on olemas, siis ei pea kahtlema! Usalda enda sisetunnet.
Ämmaemanda õppekava õppejõud simulatsioonikeskuses.