Ämmaemand
Kutsestandardis on ämmaemanda töö kirjeldatud järgmiselt: Ämmaemand on tippspetsialist, kes juhendab, jälgib, nõustab ja toetab naist ja peret raseduse, sünnituse ajal, sünnitusjärgsel perioodil, üleminekul lapsevanemaks saamisel ning reproduktiiv- ja seksuaaltervise küsimuste ja günekoloogiliste probleemide lahendamisel elukaare erinevatel etappidel. Ta osaleb tervisedenduses, pereplaneerimises, antenataalses hoolduses, sünnitusel ning sünnitusjärgsel naise, pere, vastsündinu, imiku järjepideval hooldusel üksikisiku, perekonna ja ühiskonna tasandil. Ämmaemand nõustab naist ja peret vaimse tervise teemadel koostöös teiste spetsialistidega.
Ämmaemandad austavad naiste, perede ja laste inimõigusi ning nende prioriteet on tagada, et hooldus keskenduks võimalusel kliendi vajadustele, vaadetele, eelistustele ja otsustele. Ämmaemand osutab ämmaemandusabi koostöös siht- ja sidusrühmadega.
Ämmaemand töötab esmatasandil, ambulatoorset ja/või statsionaarset tervishoiuteenust osutavas - ja/või kutsealast arengut edendavas asutuses või eraettevõttes.
Ämmaemanda töö on vastutusrikas, vaimselt ja emotsionaalselt pingeline. Ta puutub kokku füüsikaliste, keemiliste ja bioloogiliste ohuteguritega (infektsioonid, ohtlikud ained, kehavedelikud jm). Tööajakava võib sisaldada töötamist nädalavahetustel, öösiti ja/või pühade ajal.
Ämmaemand kasutab oma töös käelisi oskuseid ja meditsiiniseadmeid ja -tehnikat, abi- ja kaitsevahendeid ning infotehnoloogilisi vahendeid.
Ämmaemanda kutse eeldab kriitilist mõtlemist, oskust luua positiivset eeskuju, vastutus-, otsustus-, empaatia-, kohanemis- , algatus- ja koostöövõimet ning suhtlemisvalmidust.
Ämmaemand osaleb kutsealastel täiendkoolitustel võttes vastutuse oma pideva professionaalse arengu eest ja olles eeskujuks õppimiskultuuri edendamisel.
Tule õppima ämmaemandaks!
Tutvu vastuvõtutingimuste ja ajakavaga siin!
Helena Raudsalu, ämmaemanda õppekava üliõpilane (nüüdseks vilistlane) ja räägib Sulle täpsemalt, kuidas näeb välja ämmaemandaks õppimine.