Skip to main content

Ämmaemandusealane haridus Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis läbi aegade

5. mai on rahvusvaheline ämmaemandate päev. Sellega seoses on ämmaemanda õppekava õppejõud-lektor Urve Kaasik-Aaslav pannud kirja mõned huvitavamad faktid ämmaemandusealasest haridusest Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis

 

ÄMMAEMANDUSEALASEST KOOLIHARIDUSEST TALLINNAS

1940. a. algas järjepidev meditsiinialane koolitus kui Tallinnas avati  Õdede Kool. 1941. a. asutati Tallinna Velskrite Kool. 5. mail 1941.a. mõlemad koolid liideti. Teise maailmasõja päevadel kool tegutses Nõukogude Liidu tagalas Tambovi oblastis.

1944 a. naases kool Tambovist Eestisse, Eesti Nõukogude Sotsialistlikku Vabariiki (ENSV) jätkates tegevust ebasoodsates tingimustes, kuna koolil puudus oma maja ja õppetöö toimus Tallinnas erinevates asukohtades.

01. aprillil. 1945.a. nimetati kool Tallinna Vabariiklikuks Meditsiiniliseks Keskkooliks, mis allus Tervishoiu Rahvakomissariaadile. Kooli juhatajaks alates 1946.a. dr J. Normaa. Õpetatavad erialad: velsker, velsker-ämmaemand, meditsiiniõde, farmatseut. 1949.a. lisandusid akušööri ja lasteasutuse meditsiiniõe erialad. Esikohal poliitiline sotsialistlik kasvatustöö.

07. detsembril 1964.a. ENSV Ministrite Nõukogu korralduse alusel muudeti kooli nimetus Tallinna Meditsiinikooliks, direktori kohusetäitjaks dr A.Rooks. Kool paigutati allüürnikuna Tallinna Pedagoogilise Kooli ruumidesse aadressil Räägu tänav 49. Loengud toimusid õhtuti, hommikuti praktikumid haiglates. Lõpetamisel saadi keskeriharidust tõendav diplom.

03. oktoobril 1977.a. valmis koolil oma hoone Tallinnas Tüve tänav 25. Kaheksaklassilise hariduse baasil toimus õppetöö meditsiiniõdede ja lasteasutuse meditsiiniõdede erialal kestusega kolm aastat nii vene kui eesti keeles. Ämmaemand-akušööriks ja velskriks õpiti kaks ja pool aastat keskkooli baasil. Rajati eriala kabinetid. Koolis avati tervishoiumuuseum.

1991.a. Eesti taasiseseisvumise järel toimusid murrangulised muutused Kesk- ja Ida-Euroopas, mõjutades ka Eesti ühiskonda. Siit tulenes vajadus koolitada kõrgharidusega ämmaemandaid mis eeldas õppejõudude kaadri erialaseid ja pedagoogilisi uuendusi/täiendkoolitusi. Rahvusvaheliste partneritega koostöös toimusid Soome Jyväskylän Ammattikorkeakoulu ja Tartu Riikliku Ülikooli baasil ning Tallinna Pedagoogika Ülikooli ning Taani Copenhagen Hospital Corporation Nurse Education Institute koostööna täiendused, mille tulemusena saavutati valmisolek rakenduskõrgharidusele vastava õppekava koostamiseks ja õppetöö juhendamiseks.

1997/98 õppeaastal käivitus ämmaemanda rakenduskõrgharidusele ja EÜ direktiividele  vastav õppekava, mis lähtus Eesti Vabariigi ja Euroopa Liidu hariduspoliitilistest dokumentidest. Kaasaegne ämmaemanda õppekava on pidevas ajakohastamise protsessis läbides korduvaid akrediteerimisi sh institutsionaalseid akrediteeringuuid, üleminekuhindamisi jne. arvestades tööturu vajadusi ja rahvusvahelisi nõudeid.

2005ndast aastast on Tallinna Meditsiinikooli õigusjärglane Tallinna Tervishoiu Kõrgkool, mis tegutseb õppehoones Kännu tänav 67. Samal aastal loodi ämmaemanduse õppetool. Nõukogudeaegsest arstide korraldusi täitvast ämmaemandast on kaasajaks väljakujunenud iseseisvad, oma tegevuses vastutust mõistvad kutseala arendajad, kes töös lähtuvad tervishoiualastest väärtustest, ühiskonnale suunatud tegevustest ja kutse-eetikast.

Ämmaemanda kutse diplom/lõputunnistus annab õiguse töötamiseks ämmaemandana ja/või üldõena kõigis tervishoiu valdkondades nii avalikus, era- kui ka kolmandas sektoris Eesti Vabariigis ja Euroopa Liidu liikmesriikides.