Skip to main content

Kogemusintervjuu: õpiränne sunnib mugavustsoonist välja tulema

Kogemusintervjuu: õpiränne sunnib mugavustsoonist välja tulema

Fotol on Portugalis õpirännanud Victoria Orlova (paremalt esimene) koos teiste tudengitega nautimas Portugali kõige populaarsemat maiustust Pastel de nata, mille tõi tundi õppejõud Marcia.

Erasmus+ programm võimaldab tudengitel uusi teadmisi ja oskusi omandada väljaspool kodumaad. Meiega jagavad oma kogemusi hambatehniku õppekava üliõpilane Katariina Kabur ning õenduse tudengid Catlin Raidvee ja Viktoria Orlova, kes veetsid suurema osa sügissemestrist välismaal, vastavalt siis Soomes, Hispaanias ja Portugalis.

Miks otsustasid õpirändama minna? Kuidas see kogemus Sind rikastas?
Viktoria Orlova (Portugal, Escola Superior de Enfermagem de Coimbra oli vastuvõttev kõrgkool, praktikal oli haiglas): Olen oma natuurilt inimene, kellele meeldib seigelda. Õpiränne andis mulle võimaluse õpinguid ja uusi elamusi omavahel kombineerida, sulanduda täiesti teise kultuuri, olla avatum ja enesekindlam. Õpiränne võimaldab mugavustsoonist välja tulla.
Catlin Raidvee (Hispaania, Ceram Hospital): Soovisin end proovile panna, õppida hispaania keelt ja vaadata, kuidas toimivad asjad väljapool Eestit. Sain palju uusi teadmisi, kogemusi ja tutvusi, samuti paranes keeleoskus.
Katariina Kabur (Soome, Loisto Laboratoriot Kvalident OY): Soov õpirändama minna tuli sellest, et tahtsin pärast kooli lõpetamist Soome tööle minna. Kuna mu abikaasa on aastaid Soomes tööd teinud, siis tegime otsuse, et ka mina lähen pärast kooli lõpetamist paariks aastaks sinna tööle ja elama. Teadsin, et kui ma lähen Soomega tutvuma juba praktika ajal, siis see kogemus ja kontaktid tulevad tulevikus kindlasti kasuks. Nii ka läks – see sama labor, kus olin kaks korda praktikal, on nüüdseks ka minu tööandja. Olen selle üle väga rõõmus. 
Õpirände kogemus rikastas mind väga. Võib küll arvata, et mis see Soome siis teistsugune on kui Eesti, aga erinevusi on palju. Sain õppida keelt, kultuuri ja viibida veidi teistsuguses töökeskkonnas kui varasemalt. Siin on töö ja vaba aja piir väga konkreetne – töö ajal tehakse usinasti tööd ja kui kell on sealmaal, et on aeg koju minna, siis nii ka on. Mitte midagi sellepärast tegemata ei jää, kui need piirid on kindlalt paigas. Pigem on töötajatel suurem motivatsioon töö ajal võimalikult palju ära teha.

Milline oli välispraktika kõige meeldejäävam hetk?
Viktoria: Kui käisin esimest korda vaatamas ajuarteri aneurüsmi operatsiooni.
Catlin: Samuti operatsioonidel käimine. Eriti soovahetusoperatsioon, kus mehest sai naine, aga ka rinna-, nina-, silmalaugude, rasvaimu-, embrüo siirdamise, spermatosoidide kogumise ja kasvajate eemaldamise operatsioonid.
Katariina: Minu jaoks oli kõige meeldejäävam hetk see, kui labori juhataja ütles, et mul on tema arvates väga head sotsiaalsed oskused. See oli kompliment, mida ma üldse ei osanud oodata, sest ise olen alati arvanud, et ma olen pigem kohmetu suhtleja. Välispraktikale minek kindlasti ka parandas minu sotsiaalseid oskusi, kuna uudne keskkond sunnib suhtlema ja olema avatud. Mugavustsoonist väljatulek ilmselt ongi see, mis su oskusi arendama sunnib. 

Õenduse tudeng Catlin Raidvee (vasakul) viibis õpirände raames
Ceram Hospitalis Hispaanias.

Mida teeksid tagasi vaadates teisiti?
Katariina: Ei muretseks nii palju. Kui labor on juba andnud nõusoleku, et nad sind vastu võtavad, siis ei ole vaja enam muretseda. Kõik läheb hästi. Soomlaste puhul on nii, et kui nad midagi lubavad, siis on nad selle läbi mõelnud ja seega kindlad, et saavad pakkuda sulle just seda, mida on lubanud. 
Viktoria: Oleksin eelnevalt rohkem portugali keelt õppinud, aga sellest polnud midagi, sest vajaliku baasi sain omandatud seal.
Catlin: Kogemus oli põnev, aga oleksin ehk veel rohkem olnud operatsioonisaalis ja vähem statsionaaris. 

Miks soovitaksid õpirännet ka teistele?
Catlin: Soovitaksin õpirännet neile, keda huvitab teise kultuuri tundmaõppimine ja uue keele selgeks saamine. Samuti avaneb võimalus koos töötada erinevate kirurgide, arstide, õdede ja praktikantidega üle maailma. 
Katariina: Õpiränne on suurepärane võimalus luua rahvusvahelisi kontakte, kui soovid peale kooli mõneks ajaks välisriiki tööle minna. Samuti võimaldab see keskkonnavahetust ja avardab silmaringi. Oluline on olla lahke, aus ja korralik nii oma töös kui kokkulepetes, siis läheb kõik kenasti.
Viktoria: Uus kultuur, uus keel ja uued tutvused. Hea võimalus näha, kuidas õpetatakse ja suhtutakse õppimisprotsessi teistmoodi.

Soomes õpirännanud Katariina Kaburile kinkis kolleeg Sari
sünnipäevaks enda kasvatatud kohvipuu.