Skip to main content

Kogemusintervjuu: Lisell Reinmets, optometrist

Kogemusintervjuu: Lisell Reinmets, optometrist

Lisell Reinmets

Kui kaua sa oled optometristi õppekaval õppinud ja kui kaua õpingud kestavad?  

Alustasin õpinguid 2020. aasta sügisel. Õpingud kestavad kokku 3,5 aastat.
 

Kuidas õppetöö toimub ja milline on tunniplaan? 

Koroonapandeemia ajal toimusid teooriatunnid veebis ning praeguseks on meil samuti nii veebitunde kui ka tunde koolis. Võimaluse korral eelistatakse muidugi kõrgkoolis kohapeal õppimist, kuid suuremate õpperühmadega, kus on mitu eriala koos, tehakse loenguid Zoomis. Oma eriala praktikumid on muidugi alati koolimajas ja vahel ka mõnes endale sobivas optikakaupluses. Õpingute alguses kindlat iganädalast süsteemi ei olnud ja graafik oli varieeruv, kuid viimasel ajal on tekkinud selline süsteem, et nädala alguse poole on tunnid tavaliselt Zoomis ja nädala lõpus kõrgkoolis. 
 

Miks valisid sina just optometristi eriala ja kuidas sa selleni jõudsid?  

Tegelikult oli minu esimeseks valikuks hoopis psühholoogia, kuid vaadates erinevate kõrgkoolide erialasid, siis jäi mulle silma ka optometristi õppekava. Kuna mulle füüsika tunnis optika osa väga meeldis, siis tundsin, et optometristi amet võiks olla põnev ja mulle sobida. Samuti on mulle alati inimeste silmad huvi pakkunud ja mõte sellest, kui palju erinevaid silmi seda tööd tehes näen ja kui paljusid inimesi ma aidata saan meeldis mulle. 

Kes võiks optometristiks õppida? 

Optometrist peaks olema hea suhtleja, empaatiavõimega, hooliv, kannatlik, hea kuulaja, sõbralik, tolerantne, leidlik, järjekindel. Muidugi tuleb kasuks, kui tugevamateks külgedeks koolis olid füüsika, matemaatika ja bioloogia. 

Leian, et optometristil peaks olema soov pühenduda kliendi probleemi lahendamisele, et parandada tema nägevusteravust parimal võimalikul viisil ja tõsta nii tema elukvaliteeti. Optometristil on võimalus näha kliendi naeratust ja tunda koos õnnetunnet, kui on leidnud tema jaoks õige lahenduse. 
 

Kuidas näeb välja kandideerimine optometristi õppekavale ning kuidas soovitad selleks valmistuda? 

Esmalt tuleb esitada kandideerimisavaldus koos vajalike dokumentidega, mida saab teha nii SAIS.ee infosüsteemis kui ka kõrgkoolis kohapeal. Seejärel toimus mul vastuvõtutest ning kui vajalik punktisumma lõputunnistuse keskmisest hindest ja vastuvõtutestist sai kokku, lubati mind vastuvõtuvestlusele, mis toimus Zoomi vahendusel. Vestlus kestis umbes 10 minutit. 

Minu soovitus on jääda alati iseendaks ja mitte näida kellegi teisena. Vestlusel on oluline teada, mida optometristi eriala endast üldiselt kujutab ja millised on erialaga seotud tööülesanded. Samuti oli vaja teha paar peast arvutamise ja loogikaülesannet. Väga oluline on näidata oma motiveeritust ja õpitahet ning huvi eriala vastu. Samuti peaks olema ettekujutus sellest, kuidas sa oma õppimist kõrgkoolis korraldad, kui oled näiteks kaugemalt pärit, lähed ühikasse elama jms. On hea, kui oled enne vestlust ka natuke kõrgkooli ajalooga tutvunud ja inimestega, kes optomeetria õppekaval töötavad. Nii tunned ennast vestlusel kindlamalt ning näed juba tuttavaid nägusid. 
 

Kas sa töötad ka õpingute kõrvalt?

Mina hetkel ei tööta, kuid kooli kõrvalt on väga mugav kasutada näiteks tööampse (GoWorkaBit), kuna sel juhul saab ise valida kus, mida ja millal teha. 

Muidugi on optikakaupluses töötamine väga täiendav ja toetav abimees kõrgkoolis õppimisele, mis võimaldab koolis õpitut kohe tööl rakendada. Suurem osa minu kursusekaaslastest ongi juba varasemast optikapoes tööl või siis asunud tööle õpingute ajal. Mina ise pole seda siiani teinud, kuna ei tundnud, et jaksaksin õpingute kõrvalt töötada. Praegu aga juba mõtlen sellele, et siiski tööle asuda. 

Kursusekaaslaste kogemuse järgi saan öelda, et õpingute kõrvalt töötamine on igati võimalik, kuid tuleb ise ennast tunda ja teada, mis on õige. Põhiline on ennast mitte üle koormata ning iseenda keha ja meelt selles osas kuulata. 
 

Mis on optometristiks õppimise juures kõige toredam? 

Ma arvan, et pidev enda täiendamine ja uute lahedate ning põnevate oskuste ja teadmiste ammutamine. Mida aeg edasi, seda põnevamaks läheb ja seda rohkem näen ma ka iseennast seda tööd tegemas. On hea tunne, kui saad aina rohkem teha seda, millest teoorias kuulnud oled. Minu lemmikõppeaineteks on siiani olnud prillide koostamine, nägemise uurimine ja praktikad optikapoes, kuna need on juba praktilisemad õppeained, kus saab oma teadmisi praktikas rakendama hakata. 

Muidugi ei saa märkimata jätta kõige toredamat aspekti selle juures, et saan seda kõike teha koos oma ülilahedate kursusekaaslastega. Oleme alati üksteisele toeks, leiame igas hetkes nalja ning ajame üksteist iga päev koolis naerma. Täiuslik seltskond selle põneva teekonna läbimiseks! 

                                                                                              Liselli koostatud erinevad prillid

Mis on optometristiks õppimise juures olnud kõige keerulisem ja kuidas sellest üle olla? 

Igal inimesel on kindlasti erinevaid katsumusi ja minu jaoks oli algul raske näha ennast optometristina, mis oli tingitud ilmselt sellest, et kandideerimise otsus tuli üsna viimasel hetkel. Samuti oli esimesel aastal palju üldaineid, mis ei olnud erialaga otseselt nii palju seotud ning nende põhjal oli raske tunnetada, kas olen valinud õige eriala. Kõik muutus õnneks pärast poolt aastat kestnud õpinguid, kui oli meie esimene praktika optikapoes ja algas prillide koostamine. Ka sealt edasi on õpingud läinud aina põnevamaks ja on tekkinud kindlus erialavaliku osas.  

Julgustan alati küsida abi, kui tunned, et on raske. Minu jaoks oli esimene semester väga keeruline ning mul oli raske leida motivatsiooni ja jagada oma aega õppimise ja muude tegevuste vahel, mis oli mulle probleemiks olnud ka varem. Lisaks ebakindlus oma erialavaliku osas. Mu vaimne tervis ei olnud kiita varemgi ning otsustasin end aidata - läksin kõrgkooli psühholoogi jutule, mis on tasuta. Tänu sellele leidsin õige tee ning motivatsiooni ja oskuse paremini oma aega planeerida. Kõrgkooli psühholoogi jutule minekut ei tasu karta – ta on spetsialist selleks, et tudengeid aidata ja neid õigele teele suunata. Olen tohutult tänulik endale, et abi otsisin.  

Aitab muidugi alati ka tegelemine asjadega, mis sulle endale rõõmu pakuvad. Minu puhul on selleks näiteks loodus, kunst, käsitöö, muusika. Leia endale hetk, et astuda korraks kõrvale ja siis uuesti värske pilguga asjad üle vaadata. Samuti aitab ka oma murede jagamine kellegagi, keda usaldad. Peamine on, et ära jää oma murega üksi! 
 

Kuidas õpingud lõppevad - kas eksamiga, lõputööga? 

Saab valida, kas sooritad eksami või kirjutad lõputöö.
 

Kus saab optometristi haridusega töötada ja kas optometristidel tööd jagub? 

Optometrist saab töötada optikapoodides ja kliinikutes, kus nägemist korrigeeritakse. On võimalus luua ka oma ettevõte. Optometristi haridusega spetsialistide teadmisi saab rakendada ka paljudel muudel aladel, milleks võib olla näiteks konsultatsioonid valgustuse alal ja sellega aidata muuta töökohti ergonoomilisemaks. 

Optometristidel jätkub alati tööd ja eriti maailmas, mis aina rohkem digitaliseerub ja mis mõjutab oluliselt inimeste nägemisteravust. Igal inimesel on mingil hetkel elus prille vaja, olgu see siis kasvõi alles vanemas eas, kui silmade nägevusteravus väheneb. Kuna nägemismeele kaudu saame me suurema osa informatsioonist, siis on selle olulisus inimeste jaoks alati olemas. 
 

Mida soovitaksid neile, kes mõtlevad optometristi õppekavale õppima asumisest, kuid kõhklevad veel? 

Esmalt tutvu kõrgkooliga kodulehe ja sotsiaalmeedia kaudu (Facebook, Instagram). Uuri praeguste õppurite ja vilistlaste kogemusi ning alati on võimalik küsimuste korral pöörduda kõrgkooli poole näiteks Facebooki kaudu. 

Tee oma sisetunde järgi. Pane kasvõi kirja kõik plussid ja miinused, et pilt oleks selgem. Kui veidigi on soovi, siis soovitan kandideerida - sa ei ole õppekavale kinni naelutatud ning kui selgub õpingute ajal, et eriala siiski ei sobi, siis äkki leiad mõne teise eriala tervishoiu kõrgkoolist või mõnest muust kõrgkoolist. Kui ei proovi, siis ei saa kunagi teada! 

                                                                  Optomeetria õppetöö Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis 

 

                                                                                 Tutvu vastuvõtuga!