In memoriam Andrus Lipand (1939–2023)

Meie seast on lahkunud Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tervisedenduse õppekava endine õppejõud-lektor Andrus Lipand (1939–2023).

Andrus on olnud Eestis tervisedenduse valdkonna teerajaja ja tegev arendaja üle 20 aasta. Pikaajaliselt on ta kujundanud tervisepoliitikat Sotsiaalministeeriumis, samuti töötanud välja tervisedenduse terminoloogia TAI meditsiiniterminoloogia komisjoni liikmena. Andrus on osalenud Euroopa tervisedendaja kutsestandardi väljatöötamisel ning olnud tegev lugematul hulgal teistes olulistes ettevõtmistes ja ühendustes. Nii on ta Eesti Tervisedenduse Ühingu üks asutajatest ja selle aktiivne liige läbi aegade.

Tervisedenduse õppekava loomisest peale on Andrus olnud üheks selle hoidjaks ja arendajaks, kelle töö on olnud hindamatu väärtusega. Andrus on ka Eestis ainsa tervisedenduse erialaõpiku „Tervisedenduse teooria ja praktika I. Sissejuhatus salutoloogiasse“ üks autoritest.

Andrus on pälvinud oma töö ja panuse eest valdkonda mitmeid austasusid, näiteks 2003. aastal tunnustas WHO tema tähelepanuväärset panust tubaka kontrolli tegevustesse rahvusvahelisel tasemel, 2004. aastal pälvis ta Eesti punase risti IV klassi presidendi teenetemärgi ning 2018. aastal valis Eesti Tervisedenduse Ühing ta aasta tervisedendajaks.

Jääme mäletama Andruse rõõmsat meelt ja asjalikkust nii õppejõu, kolleegi kui ka sõbrana.

Andrusega tehtud persoonilugu aastast 2018 saab lugeda siit.


 Eesti Tervisedenduse Ühingu asutajaliikmed üldkogul (2017) 


Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tervisedenduse õppekava meeskond esimesel koolipäeval (2018).