Skip to main content

Programmi „Kõnnime koos“ raames kõndimisgruppides osalenud tervisedenduse üliõpilased jagavad tagasisidet oma võitudest

Foto autor: Eeva-Lotta Herem

Nüüd kui väljas on juba soojad suveilmad, on tore tagasi mõelda lumise ja külma talve peale. Kui väljas olid veel miinuskraadid, tegid Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tervisedenduse õppekava üliõpilased õppeaine „Tervist toetav toitumine ja kehaline aktiivsus“ raames koostööd programmiga „Kõnnime koos“ ja osalesid kõndimisgruppides.

Iga eduka koostöö toimimiseks on vaja lisaks erinevatele osapooltele ka nö võidu momenti, kus mõlemad osapooled tunnevad, et neil on koostööst kasu. Ehk siis inglise keeles win-win olukorda. Võib julgelt öelda, et selle koostöö puhul nii ka oli, sest võitjaid olid lausa mitu.

Selleks, et tulevaste tervisedenduse spetsialistide taskud oleksid lisaks paberitele ka praktilisi teadmisi ja oskusi täis, osalesid tervisedenduse üliõpilased õppeaine „Tervist toetav toitumine ja kehaline aktiivsus“ raames kõndimisgruppides. Osalemised olid jaotatud kaheks – esimesel korral kõnniti osalejana koos tavapärase grupiga, et tutvuda raja, inimeste, olustiku ja kõige muuga. Teisel korral olid üliõpilased juba ise grupijuhi rollis, kus neil oli võimalus lisaks distantsi planeerimisele ka tempot hoida, osalejatega suhelda, erialaseid teadmisi jagada jne. 

Üks olulistest „võitudest“ mõlema jalutuskäigu puhul oli kindlasti individuaalne kehaline aktiivsus ja heaolu, mida üliõpilased ise Tallinna gruppides (nii Harkujärvel kui ka Stroomil) ja ka Kohila grupis osaledes kogesid. Mugavusstoonist väljaminek ning juhtrolli kandmine olid omajagu väljakutseteks, ent üliõpilased said kenasti hakkama. Arvatavasti annavad üliõpilaste endi tagasiside ning emotsioonid kogemuse olustikku kõige paremini edasi, siinkohal mõned näited:

  • „Pärast jalutuskäike Tallinnas programmi „Kõnnime koos” raames sain aru, et tegelikult see tunnine jalutamine ei võta üldse tükki küljest, kuid pärast seda on kohe hea olla ja tunned, et oled midagi saavutanud.“

  • „Jalutamise jooksul sain suhelda kõikidega, kes jalutama olid tulnud, vestlemine osutus väga põnevaks ja külm talveõhtu ei tundunud enam üldse nii kõle.“

  • „See oli minu jaoks huvitav ja esmakordne kogemus – osaleda sellises projektis ning kõndida koos võõraste inimestega ja samuti nendega vestelda. Kuna ma olen suhteliselt introvertne inimene, siis oli see minu jaoks suur eneseületus, kuid ma sain hästi hakkama ning tuli välja, et tegelikult see polnudki nii hirmus kui ma alguses kartsin, võin isegi öelda, et tore oli.“

  • „Tavaliselt käin üksi jalutamas, mis on vahel ka põhjuseks, et ma ei lähegi. Teiste inimestega on huvitav ning lisaks toetatakse üksteist, kui keegi ära väsib. Koos jalutatakse läbi pikem maa kui üksinda. Esimesel korral kõndisime kokku umbes 6000 sammu, ajaliselt kulus umbes tund aega. Kuna päevas tuleb aktiivselt liigutada ennast vähemalt pool tundi, sai minu eesmärk sellel päeval täidetud. Terve õhtu oli hea enesetunne ning uni väga magus.“

  • „Juba enne jalutuskäigu alustamist tekkis (osalejatel) küsimus, et kas meie eriala siis tähendab, et me õpime õdedeks. See andis hea võimaluse selgitada, mida meie eriala päriselt tähendab ning mida me siis teeme ja õpime. Jalutasime natuke üle ühe tunni. Ilm oli väga mõnus ning grupp oli ka väga tore.“

  • „/…/ Kõndimine möödus hoogsas tempos ja emotsioon oli väga positiivne. /…/ Üks osalistest rääkis oma kogemuse, kuidas see aktsioon teda aidanud on. /…/ Seda oli ülimalt rõõmustav kuulda, kuidas selline liikumine on reaalselt inimest aidanud.“

Lisaks üliõpilaste „võitudele“ oli loomulikult ka tavapärastel kõndijatel ja grupijuhtidel võimalus nendel kordadel veidi teistmoodi osaleda ning uusi vaatenurki katsetada. Põnevad vestlused tervisedenduse eriala olemusest ja sisust ning paljudest muudest teemadest võimestasid loodetavasti osalejaid ning aitasid kaasa lisaks teadlikkuse tõstmisele ka uute kontaktide ja sõprussuhete loomisele. Tagasiside koostööle oli nii üliõpilaste kui ka „Kõnnime koos“ poolt eelkõige positiivne, mistõttu loodame ka järgnevatel aastatel koostööd jätkata.

Tervisedenduse eriala ning tervise teemade paremaks mõistmiseks soovitame tutvuda ka „Tervisemõjurite“ õppeaine raames koostatud üliõpilaste blogide ja podcastidega.

Blogid:

Podcast:

Soovime Teile aktiivset ja tervislikku suve!

Tervisedenduse õppekava ja MTÜ Kõnnime Koos.