Kõrgkooli tervisedenduse tudengid aitasid luua Lääne-Harju valla tervise- ja heaoluprofiili
06.12.2024
Tervisedenduse õppeava tudengid Lääne-Harju valla tervise- ja heaoluprofiili (THP) töörühmas. Fotod: Liina Riisenberg.
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tervisedenduse õppekava viimase kursuse tudengid osalesid Lääne-Harju valla tervise- ja heaoluprofiili (THP) loomises. Koostöös valminud dokument annab ülevaate elanike tervisest ja elukvaliteedist ning on sisendiks valdkondlikule tegevuskavale, omavalitsuse arengukavale ja eelarve strateegia tegevuskavale.
Tervise- ja heaoluprofiil kajastab põhivaldkondadena haigestumust, õnnetusi, eluviisitegureid, elukeskkonna hinnanguid ning kohaliku omavalitsuse toimimist ja ressursse. Lisaks on igal valdkonnal alavaldkonnad. Need katavad eri sihtrühmade vaadet ning valdkondasid haridusest, sotsiaalkaitsest kuni transpordi ja turvalisuseni. Üliõpilastest ja valla ametnikest moodustatud meeskonnad kogusid ja koondasid andmeid andmebaasidest, valla valdkonna spetsialistidelt ning teiste infot omavate organisatsioonide kaudu. Saadud andmed analüüsiti, et tõsta esile nii tugevusi kui ka arenguvajadusi.
Analüüsi tulemustes võib välja tuua, et noorte perede kolimine valda on viimastel aastatel tõstnud sündide arvu. Valla tugiteenuste paranemine on vähendanud põhihariduse katkestajaid neljakordselt. Tõhus infovahetuse ja koostöö toimib kultuurikorralduses ja vabaühenduste tegevustes. Vallas on rakendatud tõenduspõhiseid programme (nt Imelised aastad, KiVa jt), et toetada peresid ja lapsi. Lisaks tehakse koostööd Keila linnaga, et osutada elanikele sotsiaalteenuseid.
Vallapoolselt panustasid töörühma nõunik Merle Kodu, sotsiaalosakonna juhataja Anneli Sert, asjaajamise talitusjuht Mari-Ly Häitson, keskkonna- ja ehitusosakonna juhataja Kerli Lambing, haridus-, kultuuri ja noorsootöö osakonna juhataja Liivi Siim ja sama osakonna nõunik Egle Kaur ning arendusnõunik Käti Teär-Riisaar. Kooli poolt panustasid 14 tudengit, lisaks oli koordineerimas kolm õppejõudu.
Valla esindajana protsessi juhtinud haridusnõuniku Merle Kodu sõnul oli tudengite panus märkimisväärne, aidates lühikese aja jooksul koondada kõik olulised andmed. Koostöö aitas vallaametnikel läbi intensiivse suhtluse tõhustada valdkondadevahelist koostööd. Viimasel koostööpäeval 31.oktoobril tõdeti mõlemalt poolt, et koostöö oli meeldiv, kasulik ja intensiivne.
Tallinna Tervishoiu Kõrgkool on rakendanud sellist praktilist lähenemist juba kuus aastat. Eelmisel aastal koostati THP Rae vallas, ning järgmiseks aastaks on projektid avatud teistele piirkondadele. Tegevuse eesmärk on arendada koostööd kohalike omavalitsustega ja muuta tervisedenduse tasemeõpe praktilisemaks ning seeläbi toetada praeguseid spetsialiste aga ka vilistlaste suundumist erialasele tööle.
Anneliis Jool, üks tudengitest, tõi esile arusaama, kui laialdane on omavalitsuse hallatav teemade valik ning kuidas need kõik omamoodi võivad mõjutada elanike tervist ja heaolu.
Pärast Lääne-Harju valla THP valmimist koostatakse järgmise nelja aasta tegevuskava, mille lõpptähtajaks on seatud 2025. aasta märts. Kuigi tudengite ja Lääne-Harju valla koostöö on lõppenud, on tudengeid kutsutud osalema profiili jätkutegevustes, et toetada nende professionaalset arengut.