Skip to main content

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool viib läbi esimene Balti- ja Põhjamaade sensoorse integratsiooni hübriidkongressi

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool viib läbi esimene Balti- ja Põhjamaade sensoorse integratsiooni hübriidkongressi

24. ja 25. märtsil toimub Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis esimene Balti- ja Põhjamaade sensoorse integratsiooni hübriidkongress, kuhu tulevad kokku rahvusvahelised tegevusteraapia eriala ning sensoorse integratsiooni valdkonna asjatundjad üle maailma. Peaesinejateks on tippspetsialistid Rosalind Gray Rogers (Inglismaa), Zoe Mailloux (USA) ja Kelly Mahler (USA), kuid esinevad ka Balti- ja Põhjamaades tegutsevad spetsialistid Eestist, Soomest, Rootsist ning Taanist.

Sensoorse integratsiooni teraapia on peamiselt tegevusteraapia eriala sisene spetsialiseerumisvaldkond. Sensoorse integratsiooni teooria töötas välja 1970. aastatel USA tegevusterapeut A. Jean Ayres, kes avastas seose sensoorse info töötlemise ja erivajadusega laste käitumise vahel. Sensoorse integratsiooni teooria selgitab, kuidas närvisüsteem töötleb stiimuleid, mis mõjutavad motoorikat, käitumist, tundeid ja tähelepanu. Sensoorne integratsioon terminina tähendab neuroloogilist protsessi, mis võimaldab efektiivselt keha tegutsemiseks kasutada. Ayres arvas, et kahjustatud sensoorse töötlemise võime võib viia mitmete funktsionaalsete probleemideni, mida nimetatakse sensoorse integratsiooni häireks.

Konverentsil antakse ülevaade projekti BANISTER (“Baltic-Nordic collaboration regarding the alignment of standard knowledge within the field of sensory integration at the bachelor and postgraduate level”) jooksul toimunud tegevustest, räägitakse sensoorse integratsiooni terapeudi haridusvaldkonnast ning sensoorse integratsiooni teooria rakendamisest erinevate kliendigruppidega.

Eestis on hetkel kaks litsenseeritud sensoorse integratsiooni terapeuti, kuid vajalikkus nimetatud spetsialistide järgi on nii Eestis kui teistes Balti- ja Põhjamaades oluliselt suurem. Konverentsi vajalikkust ilmestab suurepäraselt registreerunud osalejate arv. Hetkeseisuga võtab konverentsist osa rohkem kui 340 osalejat Balti- ja Põhjamaadest, kuid ka mujal Euroopast.

Konverents viiakse läbi hübriidina ja osalejatel on olnud võimalik valida, kas soovivad tulla kuulajaks Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppehoonesse või jälgivad konverentsi veebivahendusel. Konverents on osalejale tasuta ning korraldatakse projekti BANISTER raames, mida kaasrahastas Euroopa Liidu programm Erasmus+.

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ülle Ernits toob välja eriala olulisuse. ”Tegevusteraapia ja tegevusterapeudi õpe ei ole Eestis traditsioonilised nagu näiteks füsioteraapia. Tegevusteraapia tuli Eestisse koos meie iseseisvumisega ja vajadus teenuse järele on kasvav. Olen tänulik meie kolleegidele, eriti Gretele, kes on kolm aastat olulist projekti juhtinud ja sellega suurepäraselt toime tulnud. Olen uhke, et meil on tegevusteraapia.”

Sensoorse integratsiooni terapeut ja BANISTER projekti peakoordinaator Grete Eiche ütleb, et kogu BANISTER projekti eesmärk on olnud kolme aasta jooksul ühtlustada sensoorse integratsiooni valdkonna alaseid teadmisi tegevusterapeutide hulgas Balti- ja Põhjamaades. “Näiteks on sensoorse integratsiooni valdkond väga hästi arenenud Soomes ja Taanis, kuid vähem Eestis ja Rootsis. Projekti sisuliste tegevustena on loodud koostöös partneritega sensoorse integratsiooni baaskursus, mis viidi läbi Eestis ning Rootsis. Samuti on projekti käigus panustatud laste sensoorseid ja motoorseid võimeid mõõtva hindamisvahendi EASI (Evaluation in Ayres Sensory Integration) normatiivandmete kogumisse, et hindamisvahendit oleks võimalik usaldusväärselt kasutada. Lisaks luuakse õppematerjalid hindamisvahendi EASI õpetamiseks tegevusterapeutidele. Projekti lõpetabki eesolev esimene Balti- ja Põhjamaade Sensoorse Integratsiooni Kongress.”

Päevakava ja lisainformatsiooni leiad SIIT!